Remington Industries 26UL1007STRORA1000 26 AWG Gauge Stranded Hook Up Wire, 1000 feet Length, Orange, 0.0190" Diameter, UL1007, 300 Volts
★★★★★ 4.8 48 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by antap.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Voltage rating: 300 volts
  • Type: Ul1007 stranded wire (7/34)
  • Insulation: pvc (0.016 inch
  • Color: orange
Color Orange
Gauge 26.0
Model 26UL1007STRORA1000
Strands Multi Strand
Voltage 300 Volts
Brand Name Remington Industries
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 2.9 Pounds
Part Number 26UL1007STRORA1000
Manufacturer Remington Industries-Wire
Material Type wire wound
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
48 ratings | 20 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (42)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)