Craftmade MND72FB6 Mondo 72" Modern Dual Mount Outdoor Ceiling Fan with Remote Control, 6 Blades, Flat Black
★★★★★ 4.7 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by antap.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
A picture of modern design, the functional minimalism of the Mondo 72" ceiling fan is also a product of advanced engineering. The unique aileron design of the six long, graceful blades move air with remarkable efficiency.
  • MONDO OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter 72"; Height 15.56" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 6" Downrod); Ceiling Mount Canopy 5.12"; Weight 17.35 lbs
  • FAN BLADES: 6 Outdoor Approved Flat Black Blades (72" Span / 21° Blade Pitch); CFM: 7698 (High Speed)
  • UL Approved for DAMP Locations
  • INSTALLATION: Installable on Flat Ceiling and Angled Ceiling with Included Hardware
UPC 647881203429
Color Flat Black
Style Contemporary
Voltage 120 Volts
Wattage 34
Material Metal
Room Type Bedroom, Living Room, Dining Room, Kids, Nursery, Home Office, enclosed Patios and Porches
Brand Name Craftmade
Model Name Mondo 72"
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Black
Item Weight 17.35 Pounds
Switch Type Remote Control
Blade Length 72 Inches
Manufacturer Craftmade
Model Number MND72FB6
Power Source AC
Mounting Type Ceiling Mount
Blade Material Aluminum
Control Method Remote
Item Type Name Ceiling Fan
Collection Name Mondo 72"
Controller Type Remote Control
Number of Blades 6
Number of Speeds 6
Special Features Wall or Remote
Air Flow Capacity 7497.8 Cubic Feet Per Minute
Specification Met cETLus
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Blades, Installation Guide, Motor, Parts assembly
Is Product Cordless No
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Standby Power Shutoff 252.17
Number of Power Levels 6
Item Dimensions D x W x H 72"D x 72"W x 15.56"H
Recommended Uses For Product Air Circulation
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (59)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)