Bp27 Fan Motor S97012038 Bathroom Vent Fan Motor Replacement fit for Nu-Tone Br-oan 688 668 663 659 662 678, 120V 50CFM Bathroom Exhaust Motor Replacement - 1 Year Free Replacement by Fetechmate
★★★★★ 4.6 84 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by antap.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 【𝗣𝗲𝗿𝗳𝗲𝗰𝘁 𝗖𝗼𝗺𝗽𝗮𝘁𝗶𝗯𝗶𝗹𝗶𝘁𝘆】--- This S97012038 Bathroom Exhuast Fan Motor Replacement fit for Br-oan Nu-tone ventilation fan models: 659, 662, 663A, 663B, 663C, 663D, 663D, 663E, 668, 688, 678, 678B, 688, 688A, 688B, 688C, 688D, 688E
  • 【𝗥𝗲𝗽𝗹𝗮𝗰𝗲𝗺𝗲𝗻𝘁 𝗣𝗮𝗿𝘁𝘀 𝗡𝘂𝗺𝗯𝗲𝗿】--- S97012038 Ventilation Fan Motor and Blower Wheel Assembly replaces 15617, 162502, 02S0055, 0340775B, 101-1770, 14266A, 15194A, 301-3001, 5KSB33BG1858, C202A, CC0053, CC0154, P-10294, P-14266A, P14266A, P-15194, P-15617, P-608-31-1, P-9983, S10625002, S10625236, S10625237, S20625002
  • 【𝗢𝗘𝗠 𝗕𝗽𝟮𝟳 𝗙𝗮𝗻 𝗠𝗼𝘁𝗼𝗿 𝗥𝗲𝗽𝗹𝗮𝗰𝗲𝗺𝗲𝗻𝘁】--- S97012038 Motor assembly blower wheel includes 1 x motor(with plug), 1 x blower wheel fan blade: 120 volts, 60Hz, 1A, 50CFM, 3000 Rpm, CCW, CL B. This bathroom replacement exhuast motor has been tested many times by production staff to exceed OEM standards
Model bp27 s97012038
Speed 3000 RPM
Voltage 120 Volts
Wattage 34.8 watts
Brand Name Fetechmate
Model Name bp27 s97012038 Bathroom Exhaust Fan Motor
Unit Count 1.0 Count
Part Number bp28 S97012038
Manufacturer Fetechmate
Material Type Acrylonitrile Butadiene Styrene, Metal
Included Components 1 x bp27 fan motor(with plug), 1 x blower wheel fan blade
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
84 ratings | 34 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (71)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)